Taigi Lietuvoje turtas ir verslas vertinamas įmonės vardu. Audito, apskaitos ir turto vertinimo institutui suteikta teisė spręsti turto vertintojų ir turtą vertinančių įmonių atestavimo, registravimo, išduotų atestatų ir kvalifikacinių pažymėjimų pripažinimo netekusiais galios klausimus.
Įmonės įgyja teisę vertinti atitinkamos srities turtą, kai jose dirba kvalifikuoti turto vertintojai, įstatymo nustatyta tvarka apsidraudžia civilinės atsakomybės draudimu (pateikia institutui draudimo polisą) ir kai įmonei išduodamas turtą vertinančios įmonės atestatas.
Lietuvoje susiklosčiusi praktika rodo, kad beveik nėra įmonių, kurios užsiimtų vien tik turto ar verslo vertinimo veikla. Paprastai turto vertinimas yra tik viena iš veiklos sričių greta prekybos nekilnojamuoju turtu, verslo konsultacijų, audito paslaugų verslo planų rengimo ir kitų veiklos rūšių. 1996 metais, pradėjus atestuoti turto vertintojus, Lietuvoje atsirado turtą vertinančios įmonės, kurias buvo galima buvo sugrupuoti į kelias grupes:
Lietuvoje atestuotų turtą ir verslą vertinančių įmonių yra gana daug. 2006 m. gegužės 1 dieną galiojančius atestatus turėjo per 120 įmonių. Jų veiklos kryptys skiriasi nuo pirmiau minėtų. Antai kataloge „Visa Lietuva N metais“ dalis besireklamuojančių turtą ir verslą vertinančių įmonių nurodo įvairias veiklos kryptis, kurios kompleksiškai įvardijamos kaip „sava specializacija“. Atitinkamai „sava specializacija“ apima tokias kryptis:
1. Nekilnojamasis turtas.
2. Kilnojamasis turtas.
3. Vertybiniai popieriai.
4. Ypatingos vertės turtas.
5. Konsultacijos.
6. Transporto priemonių vertinimas.
Visos įmonės daugiau ar mažiau užsiima turto vertinimu visose srityse, tik tos veiklos dalis rinkoje labai varijuoja tiek pagal įmones, tiek pagal vertinimo sritis. Dauguma įmonių orientuotos į nekilnojamojo ir kilnojamojo turto vertinimą, tačiau yra daug įmonių, kurias galima įvardinti kaip universalias turto ir verslo vertintojas. Jas galima išskirti į labai tvirtas ir turinčias gerą vardą bei didelę patirtį visose srityse ir į smulkias, kurių, minėta, turto vertinimo veikla tik dalinė tarpe kitų verslo sričių.
Sudėtinga būtų išvardyti visas Lietuvoje įregistruotas visuomenines profesines organizacijas, asociacijas ar sąjungas, kurios vienaip ar kitaip susijusios su turto (nekilnojamojo, kilnojamojo) ir verslo valdymu, vertinimu ar kitomis operacijomis. Galima būtų išvardyti keletą iš jų:
Verta paminėti tik tas organizacijas, kurios iš tiesų pripažintos turto ir verslo vertinimo sistemos kūrėjomis.
Lietuvos turto vertintojų asociacija (LTVA, įkurta 1994 metų kovo 22 d.)
Asociacijai, kaip ir pačiai turto vertintojo profesijai, atsirasti susiklostė sąlygos tik atkūrus nepriklausomybę, kai Lietuvoje pradėjo formuotis rinkos ekonomika. Asociacija yra viena pirmųjų vertintojų asociacijų Vidurio Europoje. Dinamiški šalies visuomeninio ir ekonominio gyvenimo pokyčiai darė tiesioginę įtaką ir turto vertintojų profesinės organizacijos veiklai.
Iki 1994 metų turto vertinimo idėjos buvo žinomos tik nedideliam ratui specialistų. Asociacija buvo bene vienintelė institucija, ėmusi šias idėjas propaguoti ir įgyvendinti. LTVA padėjo pagrindus beveik visoms svarbiausioms turto vertintojų profesinės veiklos sritims, daug prisidėjo ir prisideda prie turto vertinimo reglamentuojančios teisinės bazės rengimo, įskaitant ir svarbiausią - 1999 metais priimtą Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymą. Asociacijos dėka Lietuvos turto vertintojams tapo prieinami tarptautiniai (pasaulio ir Europos) turto vertinimo standartai, naujausia metodinė literatūra.
Reikšmingas asociacijos veiklos rezultatas - turto vertintojų profesinis pripažinimas šalyje ir užsienyje. Formalus pripažinimas pasiektas jau 1995 metais, kai LTVA tapo trijų tarptautinių organizacijų - Europos pagrindinių fondų vertintojų grupės, Tarptautinio turto vertinimo standartų komiteto ir tarptautinės matininkų federacijos nare. Tarptautinis bendradarbiavimas padėjo per palyginti trumpą laiką perimti kitų šalių pažangiausią turto vertinimo patirtį, suvokti kokią turto vertinimo sistemą turėtume kurti ir tobulinti savo šalyje.
Pagrindiniai LTVA veiklos tikslai:
Valdymo struktūroje paminėtina svarbiausia grandis - tai 6 dalykinės komisijos: nekilnojamojo turto vertinimo, kilnojamojo turto vertinimo, verslo vertinimo, transporto priemonių vertinimo, profesinio švietimo ir etikos, kurios koordinuoja konkrečių sričių veiklą.
Asociacija 2004 metais paminėjo veiklos dešimtmetį. Jos veikla ir kūrimas tebevyksta. Siūloma naujų iniciatyvų, plečiasi ryšiai su šalies ir tarptautinėmis organizacijomis, dalyvaujama tarptautiniuose renginiuose. Asociacijos veikla vis labiau siejama su Europos Sąjungos plėtra, ekonominio gyvenimo globalizavimu, parengti ir nuolat tikslinami ir papildomi nacionaliniai vertinimo standartai (ir metodikos) , jie derinami su tarptautiniais ir Europos vertinimo standartais.
Lietuvos turtą ir verslą vertinančių įmonių asociacija (LTVVĮA, įkurta 2002 m. vasario 11 d.)
Asociacija įkurta siekiant įgyvendinti tokius pagrindinius tikslus ir uždavinius:
Asociacijos nariais gali būti Lietuvos Respublikos juridiniai asmenys, turintys galiojantį atestatą verstis turto ir verslo vertinimo veikla, pripažįstantys asociacijos nustatytus reikalavimus.
Asociacija įkurta penkių turtą ir verslą vertinančių įmonių (kurios ir yra asociacijos steigėjai) iniciatyva. Tai UAB Korporacija „Matininkai“, UAB „Lituka ir Ko“, UAB „Marijampolės nekilnojamojo turto agentūra“, UAB „VESTUS“, UAB „Latmas“. Asociacijos steigėjų gretos padidėjo iki 32 turtą ir verslą vertinančių įmonių.
Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo institutas (AATVI)
Instituto pagrindiniai tikslai: