Vertinant turtą ar verslą reikia atsižvelgti į visus vidaus ir išorės veiksnius, darančius įtaką jį naudojant. Dažnai skiriama keturios grupės veiksnių (kartais vadinamų jėgomis), turinčių įtakos turto vertės dydžiui: fiziniai, socialiniai, ekonominiai ir politiniai (žr. 1 pav.), išsamiau kiekviena veiksnių grupė aptariama toliau.
Fiziniai veiksniai. Dažnai fiziniai veiksniai laikomi akivaizdžiausiais ir lengvai suvokiamais, nors jiems pasireikšti turi įtakos visų kitų veiksnių srautai. Fizinių veiksnių srautas paprastai skaidomas į dvi dalis:
- Gamtiniai veiksniai: žemė, jos paviršius, vietovės vietos prieinamumas; klimatas, oras, mineraliniai ištekliai, augalų bei gyvūnijos gausa ir augimo sąlygos, kraštovaizdis ir ekologinė būklė.
Oras ir vanduo. Kaip ir daugelyje pasaulio šalių, pagrindinis teršalų išmetimo į atmosferą šaltinis Lietuvoje yra transportas, jis Lietuvoje statistikos departamento duomenimis sudaro 75 % taršos šaltinių, 25 % - sudaro stacionarūs taršos šaltiniai.
Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo vandenvalos įrenginių statyba buvo pripažinta prioritetine, atsirado daugiau veikiančių vandenvalos įrenginių, todėl pagerėjo nuotėkų normatyvinio valymo rodikliai.
Atliekos. Atliekos - aktualiausia aplinkosaugos problema. Daugelis sąvartynų neatitinka elementarių aplinkosaugos bei sanitarinių higienos reikalavimų. Sąvartynų vietos dažnai parinktos neatsižvelgus į specifinę šių objektų įtaką aplinkai, neįvertinus gamtinių bei socialinių ir ekonominių sąlygų. Ypač bloga padėtis mažuose gyvenviečių sąvartynuose.
Radioaktyvioji tarša. Nors Ignalinos AE išmetamų inertinių radioaktyviųjų dujų nuolat mažėja, o kitų išmetamų radionuklidų kiekis svyruoja nedaug, vis dėlto negalima visiškai ignoruoti poveikio aplinkinių gyventojų sveikatai, nors ir skelbiama, kad visų maisto produktų ir geriamojo vandens radioaktyvioji tarša neviršija Lietuvos higienos normų nustatyto lygio.
- Visuomenės sukurti (negamtiniai) veiksniai: žemės sklypo dydis ir forma, gyventojų užsiėmimo pobūdis, gamybos ir prekybos raida; visuomenės gerovė, aplinkosauga, sveikatingumo ir saugumo užtikrinimo galimybės; gatvių ir kelių būsena, greitkeliai, oro uostai, vandens keliai ir uostai, visuomeninis transportas; komunikacijos; rekreacinės galimybės; mokymasis ir kultūrinės galimybės.
Socialiniai veiksniai. Socialiniais veiksniais įvardijami tie žmonių įpročiai ir elgsena, kuriuos nulemia pačios visuomenės būdas ir būsena. Tai:
Ekonominiai veiksniai. Reikia pripažinti, kad pagrindiniams vertės elementams, kaip ir jų sąveikai, labiausiai veikia ekonomikos pokyčiai. Todėl turto vertinimo analitikai ir praktikai daugiausia dėmesio skiria šiems veiksniams:
Politiniai veiksniai. Vyriausybė visuomet turi galimybių riboti nuosavybės panaudojimą ir didinti turto mokesčius savo išlaidoms gerinti, reguliuoti nuosavybę siekiant užtikrinti daugumos gyventojų gerovę ir saugumą. Tačiau šalia tiesioginių ribojimų ir mokesčių vyriausybė skatina privačią iniciatyvą ir stiprina verslo aplinką, siekdama didelio užimtumo, bendrojo ekonominio stabilumo.
Šie vyriausybės veiksmai dažnai tapatinami su politiniais veiksniais ir jų įtaka turto vertės pokyčiams yra reikšminga. Iš politinių veiksnių srauto reikėtų išskirti:
Veiksniai, lemiantys ir keičiantys turto vertę gali būti klasifikuojami ir kitaip (žr. 2 pav.).
2 pav. Veiksniai sąlygojantys ir keičiantys turto vertę
Visi veiksniai, (jie literatūroje kartais įvardijami principais ir minėtomis „jėgomis“), nurodyti 2 pav., glaudžiai susiję. Analizuojant konkrečią nuosavybę, gali prireikti įvertinti kelis veiksnius iš karto, ir atvirkščiai, ne kiekvienu vertinimo atveju svarbūs visi veiksniai. Panagrinėsime plačiau pagrindines 2 pav. įvardytas veiksnių grupes.
Veiksniai, susiję su turto naudotoju.
3 pav. Pajamų didėjimo ir mažėjimo veiksnio grafinė iliustracija
3 pav. parodytą pajamų didėjimo ir mažėjimo veiksnio įtaką turto vertei akivaizdžiai patvirtina žemiau pateikiamas pavyzdys.
Tarkime, X kompanija turi žemės sklypą, kuriame planuoja statyti gyvenamuosius namus. Jei kompanija pastatys vieną namą, jos pelnas, sakykime, bus 10 mln. Lt. Jei tame sklype bus statoma daugiau namų, žemės sąnaudos, tenkančios vienam namui, mažės, tačiau kiekvieno namo rinkos kaina, didėjant užstatymo tankumui, taip pat mažės, nes mažės laisvo žemės sklypo dalis. Taigi pelno dalis priklauso nuo užstatymo tankumo. Sąlyginis pavyzdys:
Namų skaičius
Pelnas, tenkantis vienam namui
Pelnas (iš viso)
1
2
3
4
5
6
7
10 mln. Lt
15 mln. Lt
12 mln. Lt
10 mln. Lt
8 mln. Lt
6 mln. Lt
4 mln. Lt
10 mln. Lt
30 mln. Lt
36 mln. Lt
40 mln. Lt
40 mln. Lt
36 mln. Lt
28 mln. Lt
Pagal šį veiksnį, jei atskiri gamybos veiksniai turi optimalų dydį (ar tai būtų įmonė, ar žemės sklypas) galima kalbėti apie vadinamąjį sinergijos efektą, kai vien tik gamybos veiksnių suderinimas padidina turto vertę.
Veiksniai, susiję su rinkos aplinka.
Atitikimas - paties nekilnojamojo turto (pvz., įmonės, jos pastatų, architektūros, gaminamos produkcijos ir teikiamų paslaugų) kokybės bei įtakos aplinkai suderinimas su šia aplinka ir rinkos sąlygomis. Tai liečia ir gyvenamojo nekilnojamojo turto objektus, bei kitą turtą. Kiekvienas objektas turi atitikti rinkos, teritorijų planavimo ir kitus standartus ar reikalavimus, galiojančius tiriamame mieste, regione ar šalyje.
Su atitikimo veiksniu susiję ir progresijos bei regresijos veiksniai.
Regresija, vertinant rinkos sąlygas, svarbi tada, kai žemės sklypas pasirodo „perkrautas“ statybomis. Šiuo atveju, naujai pastatyto namo sename kvartale statybos sąnaudos gali būti didesnės, nei rinkos vertė, arba rinkos vertė neatspindės realių statybos sąnaudų.
Progresijos reikšmė atvirkštinė regresijai, t. y. kai dėl didelės kaimyninių namų rinkos vertės padidėja ir vertinamo objekto vertė.
Nuo to, kokioje gyvavimo ciklo stadijoje yra vertinama įmonė arba ją supanti aplinka (rajonas, miestas, ūkio šaka), priklauso įmonės vertė. Jeigu įmonė yra augimo stadijoje, jos vertė gali būti didesnė, jei nuosmukio – atitinkamai mažesnė.
Maksimalaus ir geriausio panaudojimo veiksniai – prieš tai aptartų visų trijų veiksnių grupių sintezė. Tai racionalus ir galimas turto panaudojimas, užtikrinantis maksimalią darbinę turto vertę vertinimo metu, tai yra toks panaudojimas, kuris yra fiziškai įmanomas, pakankamai pagrįstas, finansiškai įgyvendinamas ir neprieštaraujantis įstatymams.